Bilim Merkezleri Hakkında

Bilim Merkezi Nedir?

A+ | A-


Keşfetmeye var mısınız?

Bilimi Keşfet!
Bilim her yerde! Bilim günlük hayatta her alanda karşımıza çıkabilir. Anneniz nasıl yemek pişiriyor? Mevsimlerin değişimiyle yapraklar neden renk değiştiriyor? Gökyüzü neden mavi? Uçaklar nasıl uçabiliyor? Yıldızlar gerçekten kayıyor mu? Kelebeğin ömrü gerçekten 1 gün mü? Siz de merak ediyor musunuz?

Bilim Merkezini hiç ziyaret ettiniz mi?
Ülkemizde bilim merkezlerini henüz ziyaret etmemiş birçok kişi bulunuyor. Bilim merkezleri keşfedilmeyi bekliyor. Aynı zamanda , bilim ve teknolojide farkındalık yaratmayı ve bu farkındalığın yaygınlaşmasını hedefliyor. Ajandalarınızda yer açın ve en kısa zamanda bilim merkezlerini ziyaret edin!

Bilim Merkezi nedir?
Bilim merkezleri, farklı yaş gruplarından, farklı birikime sahip bireyleri;

 • Bilimle buluşturmayı,
 • Bilim ve teknolojiyi anlaşılır ve ulaşılır kılmayı,
 • Bilim ve teknolojinin önemini toplum gözünde artırmayı,
 • Deneysel ve uygulamalı etkinlikler ile bilim ve teknoloji alanında farkındalık yaratmayı,
 • Bireyleri denemeye ve keşfetmeye teşvik etmeyi

amaçlar.
Sessiz ortamlarda, cam vitrinlerin ardında sergilenen, dokunulması yasak objelerden oluşan klasik müze kavramının aksine burada aktif şekilde gezebilir, sergileri deneyebilir ve dinamik bir ortam keşfedebilirsiniz!

Bilim Merkezlerinde neler yapabilirsiniz?

 • Bilim merkezlerinde birbirinden farklı temalarda sergileri ziyaret edebilir; vücudumuzdan yeni teknolojilere, temel bilimlerden evrenimize, dünyamızdan bilim tarihine pek çok alanda bilimin uçsuz dünyasıyla tanışabilirsiniz.
 • Bilgiyi ve bilimi klasik yöntemler yerine görsel, işitsel ve duyulara hitap eden yollarla keşfedebilir; korkmadan çekinmeden bilimsel olguları deneyimleyebilir, etkileşimli sergilerin tadını çıkarabilirsiniz.
 • Bilim merkezlerinde eğitim programlarına katılabilir, bilim merkezi tecrübelerinizi çeşitlendirebilir ve geliştirebilirsiniz. Meyvelerin DNA’larını incelemekten sabun yapımına; robotları yarıştırmaktan su molekülünü araştırmaya kadar pek çok atölye çalışması ve etkinlik sizi bekliyor. Eğlenirken öğrenir, öğrenirken eğlenebilirsiniz!
 • Bilim gösterilerine katılabilir, bilimin renkli dünyasını keşfedebilirsiniz.
 • Bilim etkinliklerine veya bilim söyleşilerine katılabilir; keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Bilim kampları, özel gün etkinlikleri, doğum günü partileri ve çok daha fazlası bilim merkezlerinde!

Bilim merkezlerinde yaşınız, eğitim seviyeniz veya sosyal statünüz fark etmeksizin dolu dolu zaman geçirebilirsiniz. Bilim herkes için, bilim merkezleri sizleri bekliyor!


Bilim Merkezleri ne kazandırır?
Bilim merkezleri okullardan farklı bir eğitim yaklaşımı ortaya koymaktadır; okul öncesi yaş grubundan başlamak üzere her yaştaki bireylerin 5 duyusuna hitap ederek bilimi ve bilgiyi keşfetmelerini sağlamaktadır. Günlük olaylara bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşabilme yönünde bir ufuk açmaktadır. Herkesin yaratıcı düşünebileceğini ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirebileceğini göstermektedir. Çocukların ve gençlerin okuldaki eğitimlerini tamamlayıcı niteliktedir. Özellikle küçük yaştaki ziyaretçilerin kendi başlarına karar verebilen ve sorumluluk sahibi bireyler olmalarına katkı sağlamaktadır.

TÜBİTAK ve Bilim Merkezleri
TÜBİTAK, bilim merkezleri ile toplumumuzda bilim kültürünü yaygınlaştırmayı, toplumun bilime olan ilgi ve merakını artırmayı hedeflemektedir. Ülkemizde bilim merkezlerinin kurulmasını ve yıllar içinde sayılarının artırılmasını destekleyerek toplum ile bilimi buluşturmayı amaçlamaktadır. Ülkemizin pek çok yerinde atölye çalışmalarını desteklemekte,  herkesin bilimin eğlenceli dünyasını keşfetmelerini sağlamak adına birçok çalışma yürütmektedir. Bilim merkezlerini keşfetmeye var mısınız?