Bilim Merkezleri Hakkında

Bilim Merkezi Birlikleri

A+ | A-


TÜBİTEM KONFERANSI - Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri Konferansı

Türkiye'de bilim ve teknolojinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren paydaşların bir araya geldiği Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri Konferansı'nın ilki 17-18 Mayıs 2017 tarihlerinde Konya Bilim Merkezi’nde, ikincisi 11-12 Eylül 2018 tarihlerinde Bursa'da gerçekleştirilmiştir.

3. Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri Konferansı'nınsa 11-12 Eylül 2019 tarihlerinde Kayseri'de gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Konferanslarda bilim merkezi sergi tasarım ve üretim süreçleri, eğitim alanları, bilim merkezlerinde sürdürülebilirlik, STEAM, Maker vb. uygulamalar, bilim merkezlerinde etkinlikler, bilim iletişim gibi konularda sunumlar yapılmakta, bilim merkezleri ve firmalar stant açmaktadır.

Konferansa bilim merkezleriyle ilgilenen akademisyenler; bilim merkezlerinin mimarisi, sergi tasarım, sergi üretimi ve eğitim alanında faaliyet gösteren firmalar; bilim merkezleri temsilcileri; bilim merkezi projesi gerçekleştirmeyi planlayan kamu kurum ve kuruluş temsilcileri; konuyla ilgilenen öğrenciler ve diğer paydaşlar katılmaktadır.

https://bilimmerkezleri.tubitak.gov.tr/tubitemkonferansi

ASTC – Association of Science and Technology Centers / Bilim ve Teknoloji Merkezleri Birliği

1973 yılında kurulan ASTC bugün 50’ye yakın ülkeden 600’den fazla üye kuruluştan oluşuyor. Birlik üyeleri arasında yalnızca bilim merkezleri ve müzeleri değil, doğa merkezleri, akvaryumlar, planetaryumlar, botanik bahçeleri, doğa tarihi ve çocuk müzelerinin yanında, şirketler, danışmanlar ve informal bilim eğitimiyle ilgilenen diğer kuruluşlar yer alıyor. Birliğin yıllık toplantılarında, informal bilim eğitimi ve bilim merkezi işletmeleri ile ilgili konuşmaların, eğitimlerin gerçekleştirilmesinin yanında, firmaların ve bilim merkezlerinin stant açarak iş birlikleri kurabilmeleri de sağlanıyor.

Birliğin 2019 yılı konferansı 20-24 Eylül 2019 tarihlerinde, Toronto’da gerçekleştirilecek. Konferansın ev sahibi, dünyanın ilk bilim merkezlerinden olan Ontario Science Center. Konferansla ve ASTC ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

www.astc.org

ECSITE - The European Network of Science Centres and Museums / Avrupa Bilim Merkezleri ve Müzeler Ağı

1989 yılında kurulmuş olan birlik, halkın bilimle etkileşimini artırarak Avrupa ve çevresinde eleştirel düşünmeyi ve yaratıcılığı teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu amaç etrafında 321 kuruluş birliğe katılmıştır. Birlik üyeleri yıllık konferans düzenlemektedir. 2019 yılı konferansı, 6-8 Haziran 2019 tarihlerinde Danimarka, Kopenhag’da bulunan Experimentarium Bilim Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

ECSITE ile ilgili daha fazla bilgi almak için, aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

www.ecsite.eu

NAMES – North Africa and Middle East Science Centers Network – Kuzey Afrika ve Orta Doğu Bilim Merkezleri Ağı

NAMES, 30 Ocak 2006’da Yeni İskenderiye Kütüphanesi ve Planetarium Science Center tarafından organize edilen ve gerçekleştirilen bir toplantıda kuruldu. NAMES; halkın bilimi anlayışını artırarak bölgede bilimin popülerliğini sağlamak ve geniş kitlelere bilim kültürü aşılamayı amaçlıyor. Bu ağ sayesinde Kuzey Afrika ve Orta Doğudaki bilim merkezi ve müzelerin işbirlikleri geliştirerek, ortak hedefleri doğrultusunda deneyimlerini paylaşarak kaynaklarını daha etkin kullanmaları ve böylece tüm üyelerinin işlerini daha iyi yapmaları amaçlanıyor. NAMES ayrıca bölgede kurulması düşünülen yeni bilim merkezi ve müzelere de yardımcı olmayı hedefliyor. NAMES’in hedefi ve amacı, ziyaretçilerin katılımcı öğrenmenin keyfini çıkardığı hands-on aktiviteler sunarak informal eğitimde mükemmelliğe ve yeniliklere ulaşmak.

NAMES üyeleri bu hedeflerine ulaşabilmek adına her iki yılda bir toplantı düzenliyor. Bir sonraki toplantı 2020 yılında gerçekleştirilecek.

NAMES ve ECSITE, ortaklaşa her yıl EMME (Euro-Mediterranean and Middle East-Avrupa Akdeniz ve Orta Doğu) bilim iletişimi yaz okulu düzenliyor. Bu yıl etkinlik 27-31 Ekim tarihleri arasında Kuveyt’te bulunanThe Scientific Center of Kuwait’te gerçekleştirilecek.

NAMES ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

www.namesnetwork.org

ASPAC – Asia Pacific Network of Science & Technology Centers / Asya Pasifik Bilim ve Teknoloji Merkezleri Ağı

ASPAC 1997 yılında kurulmuş olan; bilim merkezleri, müzeler ve diğer ilişkili kuruluşlardan oluşan ve Asya – Pasifik bölgesine odaklanmış olan bir birliktir.

Birlik ve yıllık konferansları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

www.aspacnet.org

Science Centre World Summit – Dünya Bilim Merkezleri Zirvesi

Dünya Bilim Merkezleri Zirvesinin ikincisi 2017 yılında, Tokyo’da bulunan Miraikan ‐ Ulusal Gelişen Bilim ve İnnovasyon Müzesi’nde gerçekleştirildi. Zirvenin ana teması “Sürdürülebilir Bir Gelecek için Dünyayı Birleştirme” idi. Bu tema çerçevesinde 98 ülkeden 828 katılımcı toplanıp, sürdürülebilir bir gelecek ve küresel uzun dönemli stratejiler üzerinde Bilim Merkezlerinin nasıl roller üstlenebileceğini tartıştılar.

Bir sonraki zirve 2020 yılında Mexico City’de bulunan MIDE Museo Interactivo de Economia’da gerçekleştirilecek.

Zirveyle alakalı daha fazla bilgi için, aşağıdaki bağlantıya gidebilirsiniz.

scws2017.org