Elazığ Bilim Merkezi

Elazığ Bilim Merkezi

Hakkımızda


 

Bilim Merkezimiz  2015  yılında inşaatı ve tefrişatı tamamlanan merkezimiz aynı yıl içerisinde hizmete  açılmış olup, 

Toplam  Alanı :6600  m2

Toplam İnşaat Alanı:2735 m2

Kapalı Sergi Alanı :1300 m2

Olarak  hizmet vermekte  ve halihazırda  toplamda  yıllık yaklaşık  olarak 50.000  kişiyi ağırlamaktadır.

İçerik Yok

İçerik Yok

İçerik Yok

İletişim Bilgileri


Adres: Sarayatik Mahallesi Cahit Dalokay Bulvarı Eski Migros Karşısı Elazığ Bilim Merkezi
Telefon: 0(424) 218 70 29

3D SİNEMA


Bilim Merkezi, bilimin kültürel ve sanatsal yönünü teknolojiyle birleştirmeyi de gaye edinmiştir. Bu amaçla bulunan 3D sinema; alanında teknolojinin ve bilimin unutulmaz tecrübesini katılımcılara yaşatmaktadır. 3D sinemamız tüm yaş grupları için geçerli olup haftanın her günü pazartesi hariç  saat 09:00 - 12:00 bir seans  14:00 - 16:00  bir seans olamak üzere  50 kişilik gruplar dahilinde gösterimler yapılmaktadır. Siz de bu ilginç deneyimi yaşamak istiyorsanız sizi Elazığ Bilim Merkezine bekliyoruz.

Yununslar ve Balinalar: Okyanusun Kabileleri

Okyanusun Kabileleri, ilham verici ve eğlenceli bir film. Daryl Hannah tarafından seslendirilen film, sizi bahama adalarının büyüleyici güzellikteki mercan kayalıklarından egzotik Tonga Krallığı’nın ılık sularının derinliklerine götürerek, okyanusun kabileleriyle daha yakın tanışmanızı sağlıyor. 3D teknolojisi ile hazırlanan bu yapım ile okyanustaki yaşama daha önce hiç olmadığı kadar yakından şahit olacaksınız. O kadar yakın ki yunuslara ve balinalara dokunacak kadar yakın hissedeceksiniz.

National Geographic: Deniz Canavarları

Tarihte 80 milyon yıl geriye gidip karada dinozorların hüküm sürdüğü zamanları ziyaret edebilirsiniz. Tarih öncesi sularda ise sizi başka canlılar bekliyor. Bu yırtıcı canavarlar gizemli derinliklerde bazen avcı bazen av olarak büyük bir savaşın ortasındalar. Bu filmde son derece gerçekçi görüntülerle yaratılan Dolikorinkops adlı iki deniz sürüngeninin inanılmaz yolculuğu anlatılıyor. Bu iki genç Dolikorinkops okyanusların gördüğü en yırtıcı canlıların dünyasında yaşanan savaşta korkusuzca mücadele ediyor. Dünyanın farklı yerlerinde keşfedilen fosillerden yola çıkarak yaratılan bu canavarlar en ileri bilgisayar teknolojisiyle canlandırılıp ekranlarınıza geliyor. National Geographic’in benzersiz sunumu ile kendinizi bu tüyler ürpertici ölüm-kalım savaşının tam ortasında hissedeceksiniz.

Space Station

Uluslararası uzay istasyonunun yapım/montaj sürecini anlatan bir belgesel. Uzay ve yapım görüntülerinden ziyade astronotlar ve onların uzay istasyonundaki yaşamlarına yogunlaşılmış.

Kış Bilim Okulu


 

ELAZIĞ BİLİM MERKEZİ GENÇ VE ÇOCUK BİLİM AKADEMİSİ KIŞ BİLİM OKULU

     Sömestr tatillerinde bilim meraklılarına destek olmak amacıyla başlatılan kış bilim okulumuz katılımcılarına heyecan dolu bilim serüveni yaşatmaktadır. Amacımız erken yaş döneminde başlayan merak, sorgulama, bilişsel düşünme, problem çözme, beceri ve yetenek geliştirme gibi özelliklerin en üst düzeyde öğrencilerimize kazandırılmasıdır. Belirli yaşlarda kritik dönem olarak geçirilen bu özellikler desteklenmediği takdirde tüm yaşamda bir eksiklik olarak devam etmektedir. Öğrencilerimize ileri teknoloji ürünler ve nitelikli ekibimiz ile beraber bu gelişimlerine destek oluyoruz. Ayrıca Kış Bilim Okulu sonunda katılımcılara Küçük Bilim İnsanı Sertifikası da verilmektedir. Programlar her yıl güncellenerek web sitemizde yayınlanmaktadır.

Atölye Kurallarımız;

 ---->Atölyemiz tüm bilim meraklılarına açıktır.

 ---->Çalışmalarımızda bilimsel yöntem temel alınır.

 ---->Birlikte çalışma, ekip ve takım çalışmasına uygun katılım sağlanır.

 ---->Her öğrencimiz eğitim materyalleri ile proje geliştirebilir, ürün üretebilir ve tanıtabilir.

 

 

 

Kış  Bilim Okulumuz 

21/01/2019       5 Gün            Saat:08:30 - 12:00    1. Grub

                                                 Saat :13:30 - 16:30   2. Grub                       

28/01/2019       5 Gün            Saat:08 :30 - 12:00    3. Grub

                                                 Saat :13:30 - 16:30   4. Grub         4. Grub       Olarak  Açılacaktır.

 

Yaz Bilim Okulu


 

ELAZIĞ BİLİM MERKEZİ GENÇ VE ÇOCUK BİLİM AKADEMİSİ YAZ BİLİM OKULU

Amacımız uzun yaz tatillerinde çocuklara; bulundukları her yerde bilimin eğlenceli yüzünü tanıştırmak ve buradan aldıkları keyif yardımıyla bilime daha çok ilgi duymalarını sağlamaktır. Elazığ Bilim Merkezi bünyesinde yer alan tasarım ve üretim birimleriyle kendini sürekli geliştirmeye ve yenilemeye açık olan Yaz Bilim Okulu her yaz farklı etkinlikler düzenlemeye devam edecektir. Uzman eğitmenler tarafından tasarlanan orijinal deney setleriyle, bilimi heyecan verici ve unutulmaz bir deneyime dönüştürmeyi hedefleyen okulumuz sadece öğrencilerin değil, bazen büyüklerin de özellikle fen bilimlerine karşı olan çekingen ve ön yargılı tutumunu değiştirmeyi, çocukların okulda kitaplardan öğrendikleri kavramların günlük hayattaki uygulamalarını görmelerini de sağlamaktadır. Ayrıca öğrenciler birçok bilim dalı hakkında bilgilenmekle birlikte, bilimsel gelişmeleri takip etmeleri için teşvik ediliyor. Haftalık ya da iki haftalık olarak seçebileceğiniz, hafta içi her gün 13:00-16:00 saatleri arasında devam edecek olan programda çocuklar bilim ve sanat alanında pek çok uygulamalı atölye ve geziye katılma imkanı bulacaklar. Yaz Bilim Okulu sonunda katılımcılara Küçük Bilim İnsanı Sertifikası da verilmektedir. Programlar her yıl güncellenerek web sitemizde yayınlanmaktadır.

Atölye Kurallarımız;

 ---->Atölyemiz tüm bilim meraklılarına açıktır.

 ---->Çalışmalarımızda bilimsel yöntem temel alınır.

 ---->Birlikte çalışma, ekip ve takım çalışmasına uygun katılım sağlanır.

 ---->Her öğrencimiz eğitim materyalleri ile proje geliştirebilir, ürün üretebilir ve tanıtabilir.

 

BİLİM DRAMA ALANI


Biliyoruz ki en akılda kalan bilgi, merak edilerek ve deneyimlenerek öğrenilen bilgidir. Hele de bu bilgiler bize eğlenme imkanı tanıyorsa… Çocuklarda keşfederek merak duygularının ortaya çıkmasını hedefleyen merkezimiz, bilimsel gösterilerle bilimin gizemli ve eğlenceli yönlerini deneylerle göstermektedir. Bilim Drama Gösterileri hafta içi standart okul gezileri ve hafta sonu gezileri içinde yer almakta olup her dönem yenilenen deneyler ve gösteri şovları ile siz ziyaretçilerimize hizmet vermektedir.

 

DİNAZOR ALANI


Elazığ Bilim Merkezi’ni ziyaret eden katılımcılar dinozor alanı sayesinde kazı bilimiyle tanışmaktadırlar. Burada kazı biliminin önemini vurgulayan dev bir dinozorla karşılaşıp yaşamları hakkında bilgi edinmektedirler. Ayrıca kendileri de kazı atölyelerine katılıp, bilimin eğlenceli yönünü bu alan sayesinde heyecanlı bir şekilde yaşamaktadırlar.

Planetaryum


Planetaryum veya gezegenevi, güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösteri salonlarıdır. Elazığ Bilim Merkezi’nde yer alan Planetaryum, katılımcılarına astronomi eğitimi bakımından zengin etkinlikler düzenlemektedir. Özellikle öğrencilerin uzaya olan meraklarını gidermek amacıyla tüm sorularının cevaplarını bulabilecekleri sunumlar yapılmaktadır. Sunumlar içerisinde, gökyüzünde yer alan özel yıldızlar, güneş sistemindeki gezegenler, cüce gezegenler, komşu ve çevre galaksiler gibi derin uzay hakkında pek çok bilgi verilmektedir. Hafta içi okullara, hafta sonu ise halka açık olan gezegen evi gösteriminde farklı iki film sunulmaktadır. Her Gezegen Evi gösterim seansında bir film izletilmektedir. Anaokulu ve ilkokullar için “Zula Devriyesi”, ilkokul 4. sınıf ve daha üst sınıflar için “Evrendeki Vaha” filmleri Planetaryumda izleyicileriyle buluşmaktadır.

Sergiler


Bilim merkezi sergileri, ziyaretçilerin Elazığ Bilim Merkezinde dokunarak keşfetmelerine imkan sağlayan düzeneklerdir. Bu sergi galerileri, ziyaretçilerin günlük yaşamda karşılarına çıkan birçok konuyu kavramalarına yardımcı olacak alanlardır.

 

Ziyaret Saatleri


08:00 - 17:00

 

* Elazığ Bilim Merkezi Pazartesi günü hariç tüm günler hizmet vermektedir.

* Atölye etkinliklerimize katılmak için önceden kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

* Giriş ve etkinliklerimiz ücretsizdir. 

Elazığ Bilim Merkezi Haberleri

Elazığ Bilim Merkezi Duyuruları

Elazığ Bilim Merkezi Etkinlikleri

'17 Haziran 2024 Pazartesi' tarihi için bir etkinlik bulunmamaktadır.