Bilim Merkezleri Hakkında

Gezici Sergiler

A+ | A-


                                        TÜBİTAK BİLİM MERKEZLERİ GEZİCİ SERGİLERİ

   1. MARS’LA YÜZLEŞME

Sergilendiği Bilim Merkezi: Yakında Denizli Bilim Merkezi'nde

Uzayın karanlık ve erişilmez boşluğu insan için hep bir merak konusu olmuştur. Buna rağmen yuvamız olan Dünya’dan ayrılmak ve öteleri keşfetmek hususunda kat etmemiz gereken çok mesafe var. Aya giden insanlık gözünü Mars’a dikmiş durumda. Peki, insanı uzayda neler bekliyor? Bir uzay yolculuğunda ne gibi sıkıntılarla yüzleşiriz? Kızıl komşumuz Mars acaba ne kadar misafirperver?


   2. DİNOZORLAR DEVRİ

Sergilendiği Bilim Merkezi: Üsküdar Bilim Merkezi

Dinozorlar Devri sergisiyle Dinozorlar çağına uzanan bir yolculuğa çakacaksınız. Macera dolu bu yolculukta dinozorların yaşadığı çağları öğrenecek ve onlarla buluşacaksınız. Hareketli dinozorlarında bulunduğu sergimizde dinozor fosillerini inceleyecek ve sergi içinde bulunan kazı alanında bir arkeolog gibi kazılar yapacaksınız. Heyecan dolu Devr-i Dinozor sergisini dinozorlar göç etmeden Üsküdar Bilim Merkezinde ziyaret edin.


   3. BİLİMİN SULTANLARI

Sergilendiği Bilim Merkezi: Kocaeli Bilim Merkezi

Sergilendiği Bilim Merkezi: Müzeyyen Erkul Gaziantep Bilim Merkezi

Bin yıldan daha uzun bir zamandır Avrupa karanlık çağda bulunurken, İslam dünyası bilimde Altın Çağ’ı yaşıyordu. Müslüman alimler daha önceki medeniyetlerin bilgelikleri üzerine çalışmalar yapmış ve bunların üzerine kendi eşsiz keşif, yenilik ve icatlarını ilave etmişlerdir.

İşte “Bilimin Sultanları’’ sergisi sizleri merkezimizde böyle bir yolculuğa çıkarmak için  bekliyor.


   4. BİR DÜNYA KEŞİF

Sergilendiği Bilim Merkezi: Altındağ Bilim Merkezi

‘Bir Dünya Keşif’ isimli sergi alanında; rezonans, dalgalar, görme, algı, elektrik, manyetizma konularının işlendiği 49 adet sergi ünitesi yer almaktadır. Ziyaretçilerimizin fiziğin temel konularını eğlenerek öğreneceği alanımız ziyarete açıktır.


5. UZAY ve HAVACILIK

Sergilendiği Bilim Merkezi: Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi

“Uzay ve Havacılık” sergi alanında 18 adet sergi ünitesi yer almaktadır. Kendi roketini yap, uçuş simülatörü, hareketli motor kesiti ve uçak uçurma gibi etkileşimli sergiler ile uzay ve havacılık hakkında pek çok bilgi edinebilirsiniz.