Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi

Hakkımızda


Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi, Türkiye'nin bilimsel ve teknolojik gelişimine katkıda bulan önemli bir eğitim ve öğrenme merkezidir. Merkez, bilimin ve teknolojinin toplumun her kesimine ulaşmasını hedefler ve bu sayede Türk toplumunun bilimsel düşünceyi benimsemesini, bilimsel gelişmeleri takip etmesini ve milli teknoloji hamlesi ideolojisine destek vermesini amaçlar. Ancak sadece bununla sınırlı kalmaz, özellikle genç nesilleri hedef alarak Türk toplumunun teknoloji ve bilim alanlarındaki bilinç düzeyini yükseltmeyi, genç yetenekleri keşfetmeyi ve bu gençlerin bilim ve teknolojiye ilgi duymasına ve bu alanlarda lider olmasına olanak tanımak amacıyla faaliyet gösterir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ve Doğu Karadeniz Kalkınma ajansı iş birliği ile kurulan bu bilim merkezi, ziyaretçilere etkileşimli bir öğrenme deneyimi sunar. Merkez, bilimsel konuları sadece anlatmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilere bilimsel yöntemleri deneyerek, gözlemleyerek ve uygulamalı olarak öğrenme fırsatı sunar.

Merkez bünyesinde bulunan atölyeler, sergi alanları ve gezegen evi (planetaryum), bilimin büyüleyici dünyasını keşfetme şansı sunar. Ziyaretçiler, burada gerçekleştirilen etkileşimli deneyler, sergiler ve eğitim programları ile bilimsel konuları daha yakından inceleme fırsatı bulurlar. Ayrıca, gezegen evinde gökyüzünü ve uzayı daha yakından tanıma şansına sahiptirler.

Merkez, hafta içi her gün (Pazartesi hariç) 09.00 - 17.00 saatleri arasında okul gruplarına hizmet verirken, hafta sonları ise 10.00 - 18.00 saatleri arasında tüm vatandaşları ağırlamaktadır. Bu sayede, öğrenciler ve aileler, bilimsel keşifleri ve teknolojiyi daha yakından tanıma fırsatı bulurlar.

Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi, bilimi eğlenceli ve ilgi çekici bir deneyime dönüştürerek bilimsel düşünceyi yayma görevini üstlenir. Bu sayede, toplumun bilimsel ve teknolojik gelişmelere olan ilgisi artar, bilimsel düşünce daha fazla teşvik edilir ve Türkiye'nin gelecekteki başarılarına katkı sağlar. Ayrıca, genç yeteneklerin yetişmesine katkıda bulunarak ülkenin bilimsel ve teknolojik ilerlemesine büyük bir destek sağlar.

İçerik Yok

İçerik Yok

İçerik Yok

İçerik Yok

Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi Etkinlikleri

'17 Temmuz 2024 Çarşamba' tarihi için bir etkinlik bulunmamaktadır.