Bilim Merkezleri Hakkında

Diğer Bilim Merkezleri

A+ | A-


1.Ankara-Ali Kuşçu Bilim Merkezi

Binası Mamak Belediyesi’nce yapılan ve SCOP tarafından işletilen Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi’nde bir planetaryum ve bir uzay sergisi bulunmaktadır. Planetaryumda dev teleskoplardan alınmış görüntüler ve uzayla ilgili filmler küresel bir perdede izlenebilmektedir. Uzay sergisinde uzayla ilgili bilgiler sunulmaktadır. Merkezde ayrıca STEM atölyeleri ve çeşitli bilimsel etkinlikler yürütülmektedir (https://www.alikuscugokbilim.com/).

2.Ankara-Feza Gürsey Bilim Merkezi

Adını, uluslararası bilim camiasınca tanınan, çeşitli uluslararası ödüller almış ünlü bir bilim insanımız olan Prof. Dr. Feza Gürsey’den alan ve Türkiye'nin ilk bilim merkezi olan Feza Gürsey Bilim Merkezi; Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime katkı hedefleri doğrultusunda, 23 Nisan 1993 tarihinde kurulmuştur. İçinde yer alan yaklaşık 50 parçalık deney seti ile her yaştan ve her meslekten kişilere, meraklılara ve araştırmacılara sunulan merkez, yeni sergi tasarımları ile gelişmekte, ziyaretçilerini "Bilim Merkezi" kavramının sunduğu o muhteşem dünya ile karşılamaktadır (http://www.fezagurseybilimmerkezi.com/Hakkinda).

3.Ankara-ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi Sergi Alanı

ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezine bağlı olarak 2006 yılından günümüze faaliyet gösteren Sergi Alanı, tarım aletlerinin yanı sıra uçak ve lokomotif gibi büyük ölçekli nesnelerin sergilendiği açık hava sergisinden ve kapalı mekân sergilerinin yer aldığı 4 binadan oluşmaktadır. Bunlar; Bilim Merkezi, Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergisi, Klasik Otomobil Sergisi ve Bilim Atölyeleri binalarıdır. Gerek yaratıcı mimarileriyle gerekse iç mekânlarında sundukları farklı temalarıyla her yaştan ziyaretçinin ilgisini çeken binalarda; okul gruplarına yönelik bilim gösterileri, gökevi gösterimleri, çevre eğitimleri, LEGO, 3B modelleme ve baskı, kodlama ve yazılım gibi çeşitli etkinlikler yürütülmektedir (https://tbm.metu.edu.tr/).

4.Ankara-Polatlı Belediyesi Bilim Merkezi ve Uluğ Bey Gökevi

Ankara Kalkınma Ajansı ve Ankara Polatlı Belediyesi işbirliği ile 29 Ekim 2014 tarihinde kurulan Polatlı Bilim Merkezi ve Uluğ Bey Gökevi 74 adet deney seti, 34 kişilik planetaryumu ve bilim kurgu stüdyosuyla hizmet vermektedir (https://www.kozmikanafor.com/polatli-bilim-merkezi-ve-ulug-bey-gokevi/).

5.Eskişehir Bilim Deney Merkezi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 12 Nisan 2012 tarihinde kurulan Eskişehir Bilim Deney Merkezi ziyaretçilerine günlük yaşamı kolaylaştıran birçok aletin aslında hangi bilimsel sürecin sonucunda oluştuğunu öğrenebilecekleri, gelişim süreçlerini görebilecekleri ve bunları deneyebilecekleri ortamlar sunmaktadır. Ayrıca merkezde Sabancı Uzayevi adında bir planetaryum bulunmaktadır (http://www.eskisehirbilimdeneymerkezi.com/).

6.Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi

3.500 m² kapalı, 1.500 m² açık alana sahip Gezegenevi ve Bilim Merkezi, yaşadığımız dünyanın ve evrendeki yerinin anlaşılmasında katkıda bulunan, eğlendirirken bilgilendiren bir öğretim ortamıdır. Gezegenevi, çeşitli gök cisimlerini ve onların uzay boşluğundaki hareketlerini bir seyirci topluluğuna izletebilmek için özel olarak tasarlanmış bir salondur. Salonda yarım küre biçimli bir kubbe ekran şeklinde perde bulunmaktadır. Kurgulanmış bir senaryo çerçevesinde yansı aracının ürettiği astronomik görüntüler, karanlık salonun kubbesinin iç yüzeyine yansıtılarak izleyicilere uzay boşluğunda gezintiye çıkarmaktadır (https://gantep.bel.tr/sayfa/gezegen-evi-40).

7.İstanbul-Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi

2008 yılından beri faaliyet gösteren Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi’nde kimya, biyoloji, fen-teknoloji, fizik, matematik laboratuvarları; kod, robot, arduino, botanik, genetik, scracth, 3d yazıcı, drone, model uçak, app inventor atölyeleri; misafirhane ve kütüphane bulunmaktadır (http://bayrampasabilimmerkezi.com/bilim-merkezi/#).

8.İstanbul-İTÜ Bilim Merkezi

İlk olarak 2000-2004 yılları arasında faaliyet göstermiş olan ve o dönemdeki ismi İTÜ Deneme Bilim Merkezi olan İTÜ Bilim Merkezi için çalışmalar 2006 yılında tekrar başlatılmıştır. İTÜ Bilim Merkezi 7        Kasım 2007 tarihinde, Taşkışla yerleşkesinde bulunan eski yerinde tekrar ziyarete açılmıştır. 1.500 m2’lik kapalı ve 3.500 m2’lik açık alana sahip olan merkezde optik yanılsama, mekanik, elektrik, uzay, matematik, akışkanlar dinamiği, ses ve titreşim tematik alanlarından yaklaşık 70 birim bulunmaktadır. Merkez’de 140 izleyici kapasiteli bir de konferans salonu ve ziyaretçilerin serbestçe yararlanabilecekleri bir kütüphane vardır (http://www.bilimmerkezi.itu.edu.tr/hakkinda/itu-bilim-merkezi/).

9.İstanbul – Pendik Belediyesi Bilim Merkezi

Pendik Belediyesi Bilim Merkezi, Pendik  Belediyesi tarafından kar amacı gütmeden eğitim -öğretime destek amacıyla deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren, ziyaretçilerini denemeye ve keşfetmeye teşvik eden bilgiyle bilimin kapısını aralayan bir gözlem ve  uygulama merkezidir.  2017 yılının Ekim ayında açılan ve üç farklı yerde  faaliyet gösteren Bilim Merkezi'nde rehber eğitmenler eşliğinde, okul grubu ziyaretleri ve uygulamalı stem atölye çalışmaları, zeka oyunları , robotik kodlama eğitimleri yapılmaktadır. Sergi alanında, ziyaretçilerin deneyip gözlemleyebileceği Bernoulli Üfleyicisi, Fısıltı Çanakları, Uçuran Ayna, Güneş Sistemi,  Van De Graaff Jeneratörü gibi 73 farklı sergi düzeneği bulunmaktadır(https://www.pendik.bel.tr/yer/bilim_merkezi).

10.İstanbul-Sancaktepe Bilim Merkezi

Sancaktepe Bilim Merkezi toplumun her kesimine bilimsel bilginin ulaştırılması ve teknolojik gelişmelerin etkinlikler yoluyla kavratılması amacıyla 2014 yılında hizmete açılmıştır. Planetaryum, gözlemevi ve deney ünitelerinden oluşmaktadır (http://www.sabidem.org/detay.aspx?dil=tr&dt=hakkimizda).

11.İstanbul-Sultangazi Belediyesi Bilim Merkezi

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim Merkezi olarak da bilinen bu bilim merkezi, Sultangazi Belediyesi tarafından kurulmuştur ve işletilmektedir. Burada hem sergi alanları, hem de 3-12 yaş arasındaki çocukların eğitim alabilecekleri atölyeler bulunmaktadır (https://bilimmerkezi.sultangazi.bel.tr/).

12.İzmir-Dost Bilim Evi - Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi

İzmir Bornova’da aşılan Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde astronomi, biyoloji, kimya, fizik, mekatronik ve yenilenebilir enerji, doğa tarihi ve fosil bilim kulübü ve bilim tarihi ve felsefesi kulübü bulunmaktadır (http://mtbm.bornova.bel.tr/).

13.İzmir-Karşıyaka Belediyesi Bilim Müzesi

Karşıyaka Belediyesi, Ege'nin ilk bilim müzesini, Bahçeşehir Kolejleri işbirliği ile 11 Mart 2009 tarihinde imzalanan protokol ile açmıştır. Müzede her yaştan insana, özellikle 12-15 yaş grubundaki çocuklara bilimin temel prensiplerini ya da teknolojik gelişmeleri göstermeyi, onlara bilim ve teknolojinin günlük yaşamımız üzerindeki etkilerini anlatmayı amaçlayan öğrenme istasyonları, yaklaşık 100 adet deney düzeneği ve yaklaşık olarak da 15 adet kiosk bulunmaktadır (http://www.karsiyaka.bel.tr/tr/neler-yapabilirsiniz/muzeler/bilim-muzesi).

14.İzmir-Ödemiş Belediyesi Deneme ve Bilim Merkezi

Ödemiş Belediyesi Deneme ve Bilim Merkezi İzmir Ödemiş’te bulunan bilim merkezidir. Burada 52 adet sergi düzeneği bulunmaktadır. Bilim merkezinde bilim gösterileri yapılmakta, bilim insanlarının yaşamlarını konu alan filmler izlenebilmekte, bilim şenlikleri, proje yarışmaları ve bilimsel geziler düzenlenmektedir (http://www.odemisbilimmerkezi.com/#).

15.KKTC-ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Bilim ve Teknoloji Merkezi

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Bilim ve Teknoloji Merkezi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde ODTÜ kampüsünde yer almaktadır. Merkezde 42 sergi düzeneği bulunmaktadır. Bilim ve teknoloji merkezinin amacı, ilköğretimden başlayarak, toplumun her katmanında bilimsel yaklaşım ve araştırma, yaratıcılık ve analiz yeteneğini geliştirmeyi özendirmek üzere faaliyetlerde bulunmak, toplum ve bilim arasındaki bağları güçlendirmek ve üniversitelerin topluma yönelik faaliyetlerini artırmak olarak benimsenmiştir (https://ncc.metu.edu.tr/tr/bilim-ve-teknoloji-merkezi).