Kayseri Bilim Merkezi

Kayseri Bilim Merkezi

Hakkımızda


4 Aralık 2016 tarihinde hizmete açılan Kayseri Bilim Merkezi 3000 m2 kapalı ve 4000 m2 açık sergi alanıyla toplamda 165 adet sergi ünitesi bulundurmaktadır. Kayseri Bilim Merkezi’nde; Bilimin İzinde, Yerel İzler, Duyuların Keşfi Kulesi, Görme ve Algı, Elektrik ve Manyetizma, Dalgalar ve Rezonans, Mars’la Yüzleşme ve El- Cezeri Mekanik Biliminin Öncüsü temalı sergileri ziyaret edebilir, atölye ve laboratuvar alanlarında eğitim programlarına katılabilir, planetaryumda film izleme  ve astronomi eğitimi alma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bilim şovlarını izleyebilir veya bilim etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

İçerik Yok

Sosyal Alanlar


Bilim merkezinde bulunan fuaye ve medya alanları ziyaretçilerin; minik sergiler, film gösterimleri ve çeşitli etkinlikler ile keyifli vakit geçirmesi ve eğlenerek öğrenmesi amacıyla oluştrulmuştur. Kayseri Bilim Merkezi bünyesinde hoşça vakit geçirebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz kafeterya; bilimsel içerikli materyaller ve neşeli küçük anı ürünleri alabileceğiniz bir mağaza bulunmaktadır.

Atölyeler


Her yaştan ziyaretçiye; araştırma, gözlem yapma, kıyaslama, keşfetme, ifade etme ve çeşitli çözümler bulabilme becerileri geliştirmesine imkan sağlamak, onları bilim ve teknolojiyle buluşturmak, bilimsel merak ve öğrenme isteği uyandırmak amacıyla gerçekleştirilen atölye ve laboratuvar çalışmalarının gerçekleştirildiği alanlardır. Bilim merkezi bünyesinde 3 adet laboratuvar alanı bulunmaktadır.

 • Robotik Atölyesi
 • Fen Bilimleri Atölyesi
 • Sanat Atölyesi
 • Maker Atölyesi

Etkinliklerimizin tümü ücretsiz olarak gerçekleştirlmektedir.

 

 

Planetaryum


Planetaryum ya da gökevi öncelikle astronomi ve gökyüzü olmak üzere bilimin her alanında eğitim ve eğlence amaçlı şovların gösterildiği salondur.

Gökevlerinin en göze çarpan özelliği; kubbe içerisindeki 360 derecelik özel bir perdeye, bir veya daha çok projeksiyon cihazı aracılığıyla yıldızların, gezegenlerin ve diğer gökcisimlerinin evrendeki hareketlerini gerçeğe yakın olarak simule etmesidir. Bu nedenle gökevleri geleneksel sinema salonlarından ayrılmakta ve izleyicinin kendisini filmin içerisinde hissetmesini sağlayarak farklı bir deneyim yaşatmaktadır.

Kayseri Bilim Merkezi bünyesinde bulunan gökevi; 14 metre çaplı kubbesi ve 109 koltuk kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük kubbesine sahiptir.

Kayseri Bilim Merkezi Gökevi'nde eğitim ve eğlence amaçlı gösterilecek filmlerin yanında temel astronomiden ileri astronomiye kadar pek çok konuda eğitim verilecektir.

    

Temel Eğitimler:

 • Güneş Sistemi

 • Takımyıldizlar

 • Meteorlar ve Kuyruklu Yıldızlar

 • Geçmişten Günümüze Uzay Çalışmaları

 • Dünya Dışı Yaşam

İleri Eğitimler:

 • Yıldız Evrimi

 • Samanyolu ve Galaksiler

 • Büyük Patlama ve Diğer Evren Modelleri

Ziyaret Saatleri


 

 

 

 

 

 

Bilim Merkezimizi Pazartesi günleri hariç 09.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Yok

Kütüphane


Kayseri Bilim Merkezi Kütüphanesi; geniş bilimsel yayın içeriğiyle, “Bilime Dair” baslığı adı altında buluşmak, merak edilen tüm konuları aydınlatmak ve çözüme kavuşturmak üzere 7’den 70’e kitaba ihtiyaç duyan herkesin yararlanabileceği bir kütüphane hizmeti vermeyi hedeflemektedir.

Sergiler


BİLİMİN İZİNDE

Tavsiye edilen yaş 6+

Doğadaki unsurların işleyiş ya da varoluş biçimlerini deney düzenekleri ile gözlemleyebileceğiniz 6 farklı alanda (Hareket, Evren, Atmosfer ve Işık, Yaşam, Yeryüzü, Madde) 60 sergi düzeneği bulunmaktadır.

IMG_1241 IMG_0683
IMG_0649 IMG_0737
IMG_0779 IMG_1047
IMG_1022 IMG_0975

 

DENE ve GÖR
Tavsiye edilen yaş 10+
3 farklı alanda (Görme ve Algı, Elektrik ve Manyetizma, Dalgalar ve Rezonans) 37 sergi düzeneği ile temel bilimleri deneyerek  keşfederken eğlenebileceğiniz alanlardan oluşmuştur.

IMG_0663 IMG_0987

 

KEŞİF KULESİ

Tavsiye edilen yaş 1- 6

1-6 yaş grubunda bulunan çocukların keyifle vakit geçirirken; bilişsel ve duyuşsal gelişimlerine katkıda bulunan, bilimsel süreçlerle tanışmasına imkan sağlayan alanlardan oluşmaktadır.

IMG_0632 IMG_0631

 

YEREL İZLER

Tavsiye edilen yaş 6+

Kayseri ve çevresi hakkında etkileşimli materyallerle bilgi edinirken dinlenebileceğiniz, dinlenirken öğrenebileceğiniz alanlardan oluşmaktadır.

ABD_6050 2016-11-11 15.26.32

 

DEVR-İ DİNOZOR

Tavsiye edilen yaş 6+

“Devr-i Dinozor” sergisiyle ziyaretçilerini dinozorlar çağına uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. Macera dolu bu yolculukta dinozorlar ve yaşadıkları çağlar hakkında bilgi sunuluyor.

Devr-i Dinozor Billboard Çalışması (2480 x 1417) 31170911_2098815063688323_4820973164806799360_o

​​​​​​​

EL-CEZERİ (MEKANİK BİLİMİNİN ÖNCÜSÜ)

Tavsiye edilen yaş 6+

Dünya bilim tarihi açısından, bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim adamı olan ve Mekanik biliminin öncüsü olarak kabul edilen El-Cezeri’ ye ait icatlardan bazılarının kitabından birebir alınarak yapılmış hallerinin sergilendiği alanlardan oluşmaktadır.

 

ABD_6263

 

​​​​​​​DIŞ ALAN SERGİLERİ

Tavsiye Edilen Yaş 6+

Kayseri Bilim Merkezi'nin dış kısmında gezebileceğiniz, keşfedebileceğiniz 4 edet sergi ürünü bulunmaktadır.
-PHANTOM RF-4E: Mc Donnel Douglas F-4 "Phantom II"
-BİLİM YOLU: Bilimin tarihsel süreceğini eğlenerek inceleyebileceğiniz bir sergi ürünü
-GÜNEŞ SAATİ: Üzerinde durarak gölgenizle saati öğrenebileceğiniz keyifli bir sergi ürünü.
-BR52: BR52 Tenderli Lokomotif

IMG_1327 AKOC2473 (2000 x 1333)

 

Randevu


Grup gezileri için randevu almak isterseniz bilim merkezini arayabilir veya mail atabilirsiniz
Pazartesi günleri dışında hafta içi 09.00 - 16.00 saatleri arasında randevu alabilirsiniz.

Tel :0352 222 4567

e-mail : bilgi@kayseribilimmerkezi.com

 

 

 

İçerik Yok

Önerileriniz


Bilim merkezi ile ilgili görüş, öneri, tavsiye ve projelerinizi oneri@kayseribilimmerkezi.com adresine e-posta olarak gönderebilirsiniz.

 

İçerik Yok

İletişim Bilgileri


Anadolu Harikalar Diyarı Tema Parkı Kocasinan / Kayseri

bilgi@kayseribilimmerkezi.com

0(352) 222 45 67
0(352) 222 89 01

 

 

 

Kayseri Bilim Merkezi Haberleri

Kayseri Bilim Merkezi Duyuruları

Kayseri Bilim Merkezi Etkinlikleri

'17 Haziran 2024 Pazartesi' tarihi için bir etkinlik bulunmamaktadır.