Konya Bilim Merkezi Haberleri

Eklenme Tarihi 22 Kasım 2018, Perşembe

A+ | A-


CERN International Masterclasses – Hands on Particle Physic

CERN International Masterclasses – Hands on Particle Physic

Konya’da ilk kez Konya Bilim Merkezi ve ODTÜ iş birliği ile gerçekleştirilen Fizikte Yetkinlik Eğitimi ile bilimsel araştırmalara meraklı lise öğrencileri, Parçacık Fiziği alanındaki en güncel çalışmalar hakkında bilgi edinme ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) gerçek verilerini kullanarak ilgili deney ve analizlerin bir parçası olma şansını elde ettiler.
Her yıl 46 ülkeden 10.000’den fazla lise öğrencisi “CERN International Masterclasses – Hands on Particle Physics” programı ile parçacık fiziğinin detayları hakkında bilgi ediniyor. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) aktif görev yapan bilim insanları tarafından aktarılan madde ve kuvvetin esaslarına ilişkin temel araştırma yöntemleri, öğrencilerin parçacık fiziği deneylerinin gerçek verileri üzerinde performans ölçümleri yapabilmesine olanak sağlıyor.
Antalya, Eskişehir ve Konya'dan programa katılan öğrenciler gün boyu süren eğitim sonunda CERN ile kurulan canlı bağlantıda yaptıkları deneyin sonuçlarını tartıştılar. Tüm katılımcılara ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz ve ekibine, KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayben Karasu Uysal’a konu ile ilgili seminerleri için teşekkür ederiz.